čtvrtek 30. prosince 2010

Manifest zdrcených ekonomů

Manifest zdrcených ekonomů vznikl jako platforma části francouzských ekonomů. Úmyslně ponecháváme v názvu pojem „zdrcených ekonomů“, jakkoliv může znít českému čtenáři jako velmi nezvykle či dokonce cize nebo příliš expresívně. Snažíme se touto formou – jde o pracovní překlad – přiblížit našim čtenářům a doufáme, že i širšímu okruhu zájemců, diskusi, která se začíná objevovat v některých intelektuálních kruzích. V tomto manifestu považujeme za závažné především dvě skutečnosti. V krátké době se k němu ve Francii přihlásilo více než 1500 ekonomů, ale i sociologů, politologů nejen z univerzit a výzkumných pracovišť, ale také lidí z hospodářské praxe. Má tedy poměrně široký ohlas. Není také náhodou, že vznikl ve Francii, v zemi, která dala Evropě i světu ideály Velké francouzské revoluce. Dnes také zemi, kde zaměstnanci tvrdě hájí svá práva – také v duchu ideálů francouzské revoluce.



Vidíme také, že jeho duchovními otci jsou lidé z výzkumné sféry, tedy spíše teoretičtí ekonomové, kteří si „dovolují pochybovat“ o tom, zda v současnosti převládající neoliberální postupy v hospodářské politice jsou skutečně účinné a zda i tyto neoliberální jednoduché poučky nejsou právě jednou z příčin hluboké hospodářské a sociální krize. A přirozeně, zda vůbec mohou být účinným lékem na takovou krizi.
Jsme také, stejně jako naši francouzští kolegové, zdrceni tím, že v českém intelektuálním prostředí se neobjevují v širším měřítku podobné hlasy zpochybňující neoliberální ekonomickou teorii, že se tu nenajde desítka ekonomů případně dalších vědců, která by byla ochotna veřejně vystoupit s podobnou kritickou analýzou neoliberální hospodářské politiky, kterou tu provádí a hodlá provádět česká vláda. Zatím pozorujeme ojedinělou iniciativu jen kolegů kolem Institutu evropské integrace NEWTON College, a.s. Svými názory, dlouhodobě odmítajícími neoliberální politiku, se netají ani makroekonomický tým při Českomoravské konfederaci odborových svazů, stačí si prolistovat poslední ročníky revue POHLEDY (k dispozici na webu www.cmkos.cz).
Nejde však jen o hospodářskou politiku současné vlády; jde přece i o to, zda je neoliberální teorie jako taková vůbec tou, která odráží hospodářský vývoj a je vůbec schopna ho reálně popsat. A tedy také, zda recepty předkládané neoliberálními teoriemi mohou být vůbec účinné a zda nevyvolávají spíše jen další napětí a ve společnosti neprohlubují její krizi. Možná, že je na místě otázka, zda současná česká politika, stejně tak i mediální scéna, která nejednou určuje směr společenské diskuse, ale i teoretické bádání či výuka, vůbec umožňují, aby existoval prostor pro sdělení jiného názoru, aby tedy stejný prostor, jaký mají neoliberálové a další apologeti současné vládní politiky dostaly i alternativní návrhy a náměty jak hospodářské, tak i obecné politiky.
Jak upozorňují tvůrci uvedeného manifestu, „chceme upozornit na některé zásadní problémy, které považujeme za velmi významné pro řešení finančních a měnových otázek v Evropě“. Uvádějí také, že s manifestem se lze v originále seznámit na adrese www.atterres.org. Protože i my se domníváme, že je vhodné ukázat existenci jiných názorů, text Manifestu zdrcených ekonomů jsme připravili v české verzi a umisťujeme ho na webu Českomoravské konfederace odborových svazů (www.cmkos.cz) současně s možností se k němu veřejně přihlásit.
Martin Fassman
Jaroslav Šulc
Luděk Toman
Jaroslav Ungerman

Manifest zdrcených ekonomů

6. září 2010
Vážený e-kolego,
hospodářská a finanční krize otřásla světem již v roce 2008. Přesto se dosud nezdá, že by nahlodala nadvládu myšlenkových schémat, kterými byly vedeny hospodářské politiky v uplynulých  třiceti letech. Moc financí není nijak zpochybněna. Navzdory tomu – pod tlakem ze strany Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a ratingových agentur, se původní přístupy s obnovenou silou znovu používají v programech reforem a strukturálních změn, byť v minulosti vedly ke zvýšení nestability a nerovnosti, a nyní mohou zhoršit i průběh krize v Evropě.
Zdrceni z těchto analytických poznatků jsme chtěli podpořit veřejnou diskuzi lidí z různých akademických prostředí, kteří nesdílejí neoliberální ortodoxii a považují za nutné změnit paradigma „nepolitické“ ekonomie v Evropě.
To je důvod, proč jsme napsali Manifest zdrcených ekonomů, který je připojen níže. Tento text neusiluje o to být alternativním programem, ale chce upozornit na některé zásadní problémy, které považujeme za velmi významné pro řešení finančních a měnových otázek v Evropě. Pokud souhlasíte s jeho obecným přístupem, děkujeme vám. Máte možnost svůj názor vyjádřit jeho podepsáním (e-poštou na adrese atterres@gmail.com), který nyní obíhá v komunitě ekonomů. (První signatáři: Philippe Askenazy (CNRS), Thomas Coutrot (vědecká rada ATTAC), André Orleans (CNRS, EHESS, prezident Francouzské asociace pro politické ekonomie), Henri Sterdyniak (OFCE).) A na základě kontaktů s jinými evropskými ekonomy jsme se rozhodli uspořádat konferenci (pravděpodobně v sobotu 9. října na pařížské Sorbonně), kde budeme mít možnost si porovnat své názory na strategii na ukončení krize.
http://www.blisty.cz/art/56398.html

Žádné komentáře:

Okomentovat